środki czystości

Ekologiczne środki czystości – jak wykonać samodzielnie?

Ekologiczne środki czystości wcześniej nie kojarzyły się nikomu z tanim produktem. Obecnie ich ceny w sklepie są niepokojąco wysokie. Jeśli zależy Ci na ekologicznym stylu życia, wcale nie musisz takich kupować, ponieważ istnieje mnóstwo przepisów na domowe, tanie środki czyszczące wykonane z łatwo dostępnych składników. Ich skuteczność często nie odbiega od tych na sklepowych półkach. W tym artykule znajdziesz kilka prostych przepisów na środki czystości różne, które pomogą rozprawić Ci się z brudem. 

Środek do mycia szyb

Deszcz, pył latający w powietrzu i cząsteczki sadzy na szybach to bardzo często występujące zjawisko w mieście. Okna brudzą się bardzo szybko, a zabrudzenia są widoczne nawet tuż po umyciu okien. Jeśli podchodzisz do tej kwestii rygorystycznie, środki do mycia szyb będą bardzo szybko się kończyć. W tej sytuacji doskonałą alternatywą jest wykonanie ich samodzielnie! 

To dość powszechny przepis, który zachęca swoją prostotą  i przyjaznością dla środowiska. Wykorzystuje tylko dwa składniki: sok z cytryny i wodę.

Będziesz potrzebować:

Sok z cytryny – 100 ml.
Woda – 400 ml.
Po połączeniu składników wlewamy płyn do butelki z rozpylaczem i używamy go jak tradycyjnego środka czystości.

Przygotowanie produktu jest szybkie i co najważniejsze ładnie pachnie.

Po wyschnięciu na szkle pozostają niewielkie zacieki. Aby je całkowicie usunąć, należy wytrzeć szybę suchą szmatką dwa do trzech razy. W rezultacie szkło jest widocznie bardziej czyste. Jeśli nie przeszkadza Ci zapach octu, możesz zamiast cytryny użyć przepisu, używając połowy szklanki octu i połowy szklanki wody. Wówczas nie będzie konieczności przecierania szyby dwa razy. 

Pasta do czyszczenia uporczywych plam w kuchni

Do jej wykonania potrzebujesz sody oczyszczonej i naturalnego materiału ściernego. Doskonale sprawdza się cukier lub fusy z kawy.

Potrzebujesz: 
fusy z kawy lub cukier – 3 łyżki stołowe;
-woda (tyle, by wystarczyło do wykonania gęstej pasty)
-soda oczyszczona – 1/3 szklanki 

Mieszamy ze sobą składniki, dodając odpowiednią ilość wody. Pasty używamy do czyszczenia uporczywych plam lub zacieków. Należy szczególnie uważać, jeśli czyszczone powierzchnie są delikatne.