środki czystości

Czy środki czystości są szkodliwe?

Większość z nas nie przepada za sprzątaniem. Z tego powodu próbujemy sposobów, by ta czynność nie pochłaniała wiele czasu, próbując wciąż nowych, chemicznych środków czystości. Nie da się zaprzeczyć, że ułatwiają one sprzątanie, ale nie każdy zastanawiał sie nad tym, jakie zawierają związki chemiczne. Czy maja one negatywny wpływ na nasze zdrowie? 

Sklepowe środki czystości
Środki czystości kupowane w sklepach i hurtowniach często bardzo dobrze sprawdzają się w swojej roli. Wywabiają uporczywe plamy, myją duże powierzchnie i pozostawiają szyby bez smug. Nierzadko mają też zapach, który nie jest dla nas  nieprzyjemny. Z czego wynika ich skuteczność? Przede wszystkim z zawartości substancji chemicznych. Niektóre z nich mogą wywierać niekorzystny wpływ na nasz organizm. Z kolei przy niewłaściwym i długotrwałym stosowaniu grozi ryzyko wystąpienia dolegliwości.

Wybielacz

Do najbardziej niebezpiecznych środków czystości należą wybielacze. Zawierają one związki chloru, dlatego powinno się zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z nich. Wdychanie oparów może skutkować nawet oparzenia górnych dróg oddechowych. Za każdym razem po zastosowaniu wybielacza należy przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętajmy też, aby łącznie z wybielaczami nie stosować innych środków czyszczących. Jeśli dojdzie do reakcji chemicznej, mogą powstać trujące tlenki, co w efekcie może doprowadzić nawet do zatrucia. Wybielacze to środki skuteczne i trudne do zastąpienia. Jednak możemy też spróbować sody oczyszczonej lub cytryny.

Odświeżacz powietrza

Odświeżacze powietrza z pozoru wydają się być całkowicie bezpiecznymi dla zdrowia. Wbrew pozorom mogą zawierać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Wszystko to za sprawą substancji zapachowych, które są rozpuszczone w organicznych rozpuszczalnikach. Z tego powodu mogą zawierać benzen uważany za rakotwórczy, czy też dichlorobenzen i toksyczny w dużej ilości formaldehyd. Regularne i intensywne stosowanie odświeżaczy powietrza stwarza ryzyko nowotworu układu oddechowego, zatrucia oraz silnych bólów głowy.